فایرفاکس یکی از قدرتمند ترین و محبوب ترین مرورگرهای دنیا است. بخش مهمی از این قدرت و محبوبیت ناشی از کار سخت طراحان آن برای کاربران، از مبتدی تا حرفه است. اکنون فایرفاکس برای کاربران حرفه ای خود نسخه ای تحت عنوان Developer منتشر کرده است که ما در اینجا نگاهی به این نسخه و امکانات آن داریم.
 موزیلا اخیرا اقدام به انتشار نسخه Developer از مرورگر محبوب فایرفاکس کرده است که همانگونه که از نام آن بر می آید این نسخه مخصوص حرفه ای حا و طراحان وب و نرم افزارهای تحت وب به خصوص برای سیستم عامل فایرفاکس است. 
این نسخه به همراه امکانات عالی و بهینه برای طراحان و برنامه نویسان است که کار برنامه نویسی به ویژه ساخت App برای وب و سیستم عامل فایرفاکس را به شدت ساده ساخته است. همچنین این نسخه به همراه ابزارهایی منتشر شده است که Render صفحات وب در مرورگر کروم و سافاری را نیز ساده و بدون مشکل ساخته است.

اگر کاربر غیر حرفه ای فایرفاکس هستید که از این مرورگر تنها برای وب گردی استفاده میکنید، نیازی به دانلود و نصب این نسخه ندارید. اما اگر مشغول برنامه نویسی هستید و یا جزو طراحانی هستید که از امکانات جدید برای کار خود استقبال میکنید، حتما نسخه Developer این مرورگر را نصب کنید.

این نسخه بر روی وب سایت اصلی موزیلا در اینجا قابل دانلود است. نصب آن ساده و مانند سایر برنامه ها است. اگر از OS X استفاده میکنید کافی است قایل باینری را در پوشه Application خود کشیده و رها کنید. همچنین کاربران لینوکس میتوانند این نسخه از فایر فاکس را در Aurora PPA پیدا کنند. اما امکانات این نسخه از چه قرار است؟

نمای Design جذاب و کاربردی

از آنجایی که کار طراحی صفحات وب امروزه بر روی صفحه نمایش های متفاوتی صورت میگیرد – از 11 تا 40 اینچ – در نتیجه ممکن است طراحان در طراحی صفحات وب با مشکلاتی خاص مواجه شوند.

اما فایرفاکس Developer با ابزاری با عنوان Responsive Design view همراه است که به سادگی میتوانید با استفاده از آن میتوانید پنجره طراحی را تغییر اندازه داده و نمای آن را در سایز های مختلف مورد مشاهده قرار دهید.

WebIDE

اکنون چندی است که فایرفاکس قادر به اجرای App های Firefox OS یا سیستم عامل فایرفاکس است. در نتیجه اگر شما قصد طراحی App برای این سیستم عامل را دارید، به سادگی قادر به اجرای آن در مرورگر خواهید بود. حال با Developer این امکان وجود دارد که کد برنامه را از صفر تا صد در خود مرورگر تولید کنید. نسخه Developer مجهز به یک IDE برای کد نویسی است.

این ابزار به شما امکان میدهد که از بین شبیه ساز های مختلف برای Firefox OS یکی را انتخاب نمایید که البته در میان آنها شبیه سازهای حرفه ای و مشهور هم دیده میشود:
همچنین ابزاری با نام Valence وجود دارد که با استفاده از آن میتوانید نمای وب سایت طراحی شده خود را در پلتفرم های مختلف مشاهده نمایید:
ابزار ویرایش کد آن نیز تا حد زیادی به Notepad ++ شباهت دارد:


ScratchPad

همچنین فایرفاکس یک ابزار فوق العاده ساده برای نوشتن و اجرای اسکریپ های جاوا طراحی کرده است. کافی است این ابزار را باز کرده، کد خود را بنویسید و بر روی Run کلیک کنید. همچنین این ابزار از قابلیت Code Completion نیز برخوردار است.


Developer Toolbar

این ابزار به شما کمک میکند تا قادر به اجرای Action های مختلف در یک واسط کاربری شبه Command Line باشید، بدون آنکه نیاز به خروج از مرورگر باشد. با این ابزار به سادگی قادر خواهید بود که یکی از المانها را پاک کنید، یک پوشه خاص را باز کنید و یا حتی وب سایت خود را بر روی گوشی هوشمند خود بارگزاری کنید.

سایر امکانات

همچنین این نسخه از فایرفاکس به همراه چند ابزار دیگر منتشر شده است که کار طراحی و برنامه نویسی را به شدت تسهیل میکنند. دسترسی به یک Network Monitor امکان رصد بارگزاری صفحه و خطاهای آن را مهیا کرده است:همچنین یک پروفایلر پیچیده وجود دارد که امکان جستجوی اسکریپت هایی که منجر به کندی وب سایت میشوند را به سادگی فراهم میکند:
همچنین یک ویرایشگر Style در اختیار شما است که به طراح اجازه ایجاد تغییرات زیبا در نمای وب سایت را میدهد:


همه این ابزارها فوق العاده هستند و اگر شما مشغول کار برنامه نویسی و طراحی وب هستید، این موضوع را تصدیق میکنید. اما این ابزارها تنها مختص به فایرفاکس نسخه Developer نیستند. این نسخه به شما کمک میکند که یک طراح فوق حرفه ای و خلاق باشید. اما نظر شما در این مورد چیست؟