زندگینامه شیخ محمد تقی شوشتــــری
علامه شیخ محمد تقی شیخ شوشتری، فرزند شیخ محمدكاظم، فرزند شیخ محمدعلی، فرزند آیت اللـه شیخ جعفر شوشتری، در سال 1320هـ.ق(1281 خورشیدی) در نجف اشرف متولد شد و در سن 7سالگی خانواده ایشان به شوشتر بازگشتند.
مقدمات و سطح را نزد اساتیدی چون مرحوم سید حسین نوری، سید محمد علی امام و سید علی اصغر حكیم گذراندند. پس از آن نیز با استفاده از كلاس درس اساتیدی چون آیت ا... محمدتقی شیخ الاسلام و آیت ا…سید مهدی آل طیب و پدر خود، به درجه اجتهاد رسیدند. ایشان در سال 1314شمسی، برای مخالفت با كشف حجاب، جلای وطن كرده به عتبات مهاجرت نمودند و درحوزه های علمیه نجف و كربلا به كسب علوم ومعارف اسلامی ادامه دادند.
علامه در شرح زندگی خود می گویند: «محل تولد بنده نجف است، والدین مادرم اهل كرمان بودند در نجف ساكن و مجاور شده بودند و مادر بنده در نجف متولد شد. پدرم نزد آقا سید محمد كاظم یزدی و آخوند ملا كاظم خراسانی، مشغول تحصیل بود و سپس به شوشتر آمدند.

مدت كمی از زندگی ما در شوشتر نگذشته بود كه والده بنده فوت شد و بعد از مرگ والده نزد چندتن از آقایان مثل آقا سید حسین نوری و آقا سید مهدی آل طیب و…مشغول درس خواندن شدم. زمانی كه دوران بی حجابی در ایران آغاز شد روزی كه داشتند زنها را با طبل و علم كشف حجاب می كردند بنده به عراق رفتم و حدود شش سال در آنجا ماندم، درعتبات كه بودم قاموس الرجال در دو جلد نوشتم، بعد چهار جلد شد، بعد مرتباً بر مطالبش اضافه كردم»

وی در ادامه شرح حال خود می گوید:
«درعتبات كه بودیم كفران نعمت زیاد می شد، در مساجد و جاهای دیگر نان و چیزهای دیگر می ریختند، من هم گاهی از آن نان به منزل می بردم و دیگر نان نمی خریدیم و با پول نان كتاب می خریدم.»
علامه شیخ در سال 1320شمسی پس از سپری شدن دوران حكومت رضا شاه، به شوشتر بازگشتند و ضمن تدریس علوم اسلامی به تحقیقات خود نیز ادامه داده و طی 96 سال عمر پر بركت خویش آثار متعددی به جهان علم و ادب عرضه داشتند.
سرانجام صبحگاه روز 29/2/1374 مصادف با 19ذیحجه 1416قمری دعوت حق را لبیك گفته و درتاریخ 31/2/1374 پیكر مطهرشان با حضور انبوه مسلمانان مخلص و با ایمان كه از جای جای این سرزمین پهناور گرد آمده بودند، با شكوه و جلال و صف ناپذیری تشییع گردید و در كنار بقعه سید محمد گلابی، در شوشتر به گنجینه خاك سپرده شد.
هم اكنون منزل شخصی علامه وقف كتابخانه آستان قدس رضوی می باشد و آثار گرانبهایش نیز در این كتابخانه و لوازم شخصی ایشان در اتاق شخصیش به همان صورت نگهداری می شود و مرقد مطهرش هر روز پذیرای تعداد زیادی از زائرین مشتاق و دوستداران ایشان می باشد.
همچنین همه ساله هفتم محرم، هیأت های عزاداری ضمن عزاداری برای سرور و سالار شهیدان به سمت مرقد علامه شیخ(ره) روانه شده و یاد آن محبّ اهل بیت را گرامی می دارند.
تالیفات شیخ محمد تقی شوشتــــری
-قاموس الرجال؛ مهمترین تألیف علامه شیخ می باشد كه در 14 جلد نوشته شده و ایشان را به «صاحب قاموس الرجال» می خوانند.
-النجعة فی شرح اللعمه
-بهج الصباغه فی شرح نهج البلاغه
-آیات البینات فی حقیه بعض المنامات
-الاربعون حدیثا
-رساله در محاكمه بین شیخ صدوق و شیخ مفید در یك مسأله كلامی
-الرساله المبصره فی احوال البصیریه
-قضاء امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب(ع)
-الاوائل
-البدایع
-رساله فی تواریخ النبی و آلال
-اخبار الدخیله
-مقدمه توحید مفضّل
و چندین كتاب خطی منتشر نشده

روحش شاد و با اولیاء محشور باد.