مشخصات برنامه:
- نمایش متن تمامی سوره های قرآن
- قرآن به سه زبان فارسی, عربی و انگلیسی
- قابلیت چاپ کردن سوره ها
- امکان جستجوی قرآن با وصل شدن به وبسایت پارس قرآن

از مهم ترین نگرانیهاى امام على علیه السلام فاصله گرفتن مسلمانان از قرآن و معارف وحیانى آن بود. آن حضرت در طول حیات خود همواره تلاش مى کرد تا مردم مسلمان با مفاهیم بلند و حیات بخش قرآن آشنا شوند و آن را در متن زندگى خود قرار دهند؛ همچنان که خود نیز چنین بود.
امام از انزواى قرآن در میان مسلمانان رنج مى برد و با دلى دردمند عرضه مى داشت: «إِلَى اللَّهِ أَشْکُو مِنْ مَعْشَرٍ یَعِیشُونَ جُهَّالًا وَ یَمُوتُونَ ضُلَّالًا لَیْسَ فِیهِمْ سِلْعَةٌ أَبْوَرُ مِنَ الْکِتَابِ إِذَا تُلِیَ حَقَّ تِلَاوَتِهِ وَ لَا سِلْعَةٌ أَنْفَقُ بَیْعاً وَ لَا أَغْلَى ثَمَناً مِنَ الْکِتَابِ إِذَا حُرِّفَ عَنْ مَوَاضِعِهِ؛ از مردمى که در جهالت زندگى مى کنند و با گمراهى مى میرند به خدا شکایت مى کنم [زیرا[ در میان آنها کالایى کسادتر از قرآن نیست، هنگامى که به گونه شایسته تلاوت شود و هیچ متاعى سودآورتر و گرانبهاتر از قرآن نیست، هنگامى که تحریف و از معانى حقیقیش دگرگون شده باشد.»


امام نه تنها نگران غربت قرآن در عصر خود بود، بلکه گاهى از بى توجهى نسلهاى بعد از خود و عصرهاى آینده به قرآن و حقایق آن ابراز نگرانى مى کرد. آن حضرت مى فرمود: «بعد از من روزگارى فرا مى رسد که قرآن و پیروانش از میان مردم رانده و فراموش مى گردند. هر دو غریبانه در یک مسیر ناشناخته بى پناه مى شوند و جایگاهى براى آنان در میان مردم نخواهد بود. قرآن و پیروانش در میان مردم اند؛ امّا گویا حضور ندارند. مردم در آن روز در جدایى و تفرقه هم داستان، و در اتحاد و یگانگى پراکنده اند. گویى آنان پیشواى قرآن بوده و قرآن پیشواى آنان نیست. از قرآن جز نامى در نزدشان نیست. آنان جز خطوط قرآن و اعراب آن چیز دیگرى را نمى شناسند.»

آرى، امام نگران روزى بود که قرآن در دست مسلمانان بوده، نام آن زبانزد خاص و عام باشد و همه از قرآن سخن بگویند و حتى تلفظ کلمات، اعراب، خطوط و حروف آن را به خوبى بشناسند و یاد گیرند، اما هرگز در فکر معارف بلند و اهداف انسان ساز قرآن نباشند، به هدایت و دانشقرآن توجه نکنند، تفسیرهاى حقیقى آن را از اهلش نگیرند و در نتیجه گرفتار انواع وسوسه ها، افکار انحرافى و اندیشه هاى گمراه کننده گردند و از قرآن و مقدسات شرعى به عنوان ابزار و وسیله براى رسیدن به مقاصد شوم شیطانى بهره گیرند.

این نگرانیهاى امام على علیه السلام همه برگرفته از آیات قرآن است که از زبان پیامبر خاتم صلى الله علیه و آله مى فرماید: «وَ قالَ الرَّسُولُ یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً»؛ «و فرستاده خدا گفت: پروردگارا! قوم من این قرآن را رها کردند.»

این گلایه و شکایت رسول خدا صلى الله علیه و آله و نگرانى على علیه السلام شامل عصر ما نیز مى شود که مسلمانان جهان دست از حمایت و رهبرى قرآن کشیده و به طاغوتها و اهل دنیا متمایل شده اند وگر نه، اگر طبق آموزه هاى قرآن عمل مى کردند و با حفظ وحدت و انسجام خود در تحت پرچم توحید با کفر و شرک و مظاهر ضد توحیدى به مبارزه برمى خواستند، هرگز دچار چنین ذلت و تشتت و از هم گسیختگى نمى شدند. آرى! فاصله گرفتن از قرآن که رمز حیات، عزت و عامل پیروزى و حرکت و ترقى در زندگى مسلمانان است، چنین فرجامى دارد.

در بسیارى از کشورهاى اسلامى قرآن و معارف بلندش به حاشیه رانده شده و به صورت یک کتاب مقدس تشریفاتى درآمده است که فقط در جاهاى مقدس و پاک قرار دارد و با صوت زیبا و لحن دل آرا در مجالس خوانده مى شود و یا در سر در محرابها و دیوارهاى امکنه مقدس نوشته شده و براى کسب ثواب تلاوت مى شود. بسیارى از مسلمانان از هر گروه سنى، به ویژه جوانان آیات آن را حفظ کرده، به عنوان قارى و حافظ، جوایزى دریافت مى کنند؛ امّا قوانین روزمرّه این کشورها همه برگرفته از بیگانگان و غیر مسلمانان است و در داخل کشور نیز با همه تلاشهایى که مى شود، هنوز قرآن ناشناخته و غریب است.

این همان مهجوریت قرآن است که گروه اندکى از صهیونیستها عقاید و فرهنگ و تمام هستى یک میلیارد مسلمان را به مسخره گرفته، هر روز طبق دلخواه خود تصمیماتى را براى مسلمانان و کشورهاى اسلامى مى گیرند و سرنوشت آنان را به نفع خود رقم مى زنند و اسلام و مسلمانان و پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله را مورد توهین قرار مى دهند. برخى از نشانه هاى مهجوریت قرآن که دل پیامبر صلى الله علیه و آله و على علیه السلام را به درد مى آورد، عبارت اند از: یادگیرى الفاظ و عبارات قرآن و فراموشى عمل به آن، استفاده ابزارى از آیات قرآن، تمسک به ظاهر قرآن و طرد اهل قرآن و مفسران حقیقى (امامان معصوم علیهم السلام ) ، حفظ و قرائت قرآن بدون تدبر و تعمق، تفسیر به رأى و بهره نگرفتن از هدایتهاى حقیقى آن.

على علیه السلام حتى در آخرین لحظاتى که در آستانه شهادت قرار داشت، از مهجوریت قرآن نگران بود و سفارش اکید مى کرد که: «اللَّهَ اللَّهَ فِی الْقُرْآنِ فَلَا یَسْبِقَنَّکُمْ إِلَى الْعَمَلِ بِهِ غَیْرُکُمْ؛ خدارا خدارا در مورد قرآن [در نظر بگیرید![ مبادا دیگران در عمل به آن بر شما سبقت بگیرند!»


حجم دانلود : 2.88 مگابایت
لینك دانلود : مستقیم -کمکی

پسورد:www.negarcnt.com